Radzenie sobie ze stresem

Odporność na stres można wzmacniać poprzez świadome działania wypracowane z psychologiem.

Potocznie pojęcie stresu utożsamiane jest z uczuciem przeciążenia. Może być wywołane sytuacją konfliktową, chorobą, wypaleniem zawodowym, trudnym przeżyciem, presją w pracy, sytuacją w rodzinie. Stres można zaobserwować na poziomie fizjologicznym - przyspieszony oddech, tętno, zmiana sposobie mówienia (“ściśnięte gardło”), nadmierne pocenie, napięte mięśnie, mdłości. Skutkiem długofalowego stresu są choroby psychosomatyczne. Na poziomie psychicznym pojawiają się trudności w podjęciu decyzji, w obszarze zawodowym utrata satysfakcji z pracy, spostrzeganie sytuacji w kategorii zagrożeń, zawężenie uwagi i generowanie negatywnych myśli.

Psycholog wspiera w nazwaniu doznawanych emocji i ich regulowaniu. Pomaga wypracować techniki obniżania napięcia emocjonalnego. W codziennym życiu nie da się zupełnie uniknąć stresu, dlatego warto mieć nad nim kontrolę. Stres może spełniać rolę mobilizującą do działania i warto wiedzieć jak z niej skorzystać.

Umów się na konsultację z psychologiem:

Wizyty umawiamy telefonicznie pod numerem:(+48) 532 806 888 lub (22) 225-24-47. Sekretariat jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 19.00. Zapraszamy do kontaktu.

Jak wygląda psychoterapia...

1

Umawianie wizyty

Osoba, która chce spotkać się z psychoterapeutą dzwoni do sekretariatu i ustala termin pierwszej wizyty. W przypadku osób dorosłych wizytą są umawiane jedynie kiedy dzwoni osoba, która chce spotkać się z terapeutą. Nie można umówić spotkania innej osobie. W przypadku dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, wizyty są umawiane przez rodziców. Kontakt telefoniczny to także doskonała okazja do zadania ważnych pytań dotyczących terapii, wybrania specjalisty i zapoznania się z naszym ośrodkiem
2

Pierwsze spotkanie

Pierwsza lub dwie pierwsze sesje mają charakter konsultacji. Ich celem jest określenie problemu, poznanie sytuacji oraz wybranie i omówienie metody pomocy. Wtedy też zawierany jest tzw. kontrakt terapeutyczny, który obejmuje: częstotliwość spotkań, czas trwania terapii oraz zasady odwoływania sesji. Spotkanie indywidualne w naszym ośrodku trwa 50 minut, a w przypadku psychoterapii par i rodzin - 60 minut.
3

Psychoterapia

Czas trwania terapii może ograniczyć się do kilku spotkań, może trwać kilka miesięcy a czasem kilka lat. Zależy od potrzeb i sytuacji. Metody oddziaływań psychoterapeutycznych różnią się w zależności od przyjętego modelu pracy, stosowanego podejścia i celu terapii. W naszej pracy korzystamy z wiedzy z kilku nurtów psychoterapeutycznych, większość z nas wykształciła się w Polskim Instytucie Ericksonowskim.